• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/zeynelabidinvakfi/
  • https://twitter.com/zeynelabidinvak
HZ.İMAM ZEYNEL ABİDİN TÜRBESİ KÜLTÜR VAKFI RESMİ SİTESİNE HOŞGELDİNİZ...
Hızır Orucu


2020 HIZIR ORUCU TARİHİ 13 – 15 ŞUBAT 2020

HIZIR VE HIZIR ORUCU

Hızır, inancının izlerini Nuh Tufanı’nda, Tevrat’ta, Kuran’da, Hz. Ali’nin kabrinin bulunduğu Necef’te, Hz. Hüseyin’in şehid olduğu Kerbelâ’da bulmak mümkündür. Yakın tarihimizde Orta Asya’da Ahmet Yesevi’de, Anadolu’da da Hacı Bektaş Veli, Abdal Musa, Şah Kulu, Seyyit Battal Gazi, Hamza Baba, Pir Sultan Abdal ve Dersimdeki Düzgün Baba’da olduğu gibi Alevilerin ziyaret yerleri ve önderleri bünyesinde yaşatıldığını biliyoruz.

Bu arada Hızır inancının yüzyıllarca önce Anadolu’dan Balkanlar’a göç edenler aracılığıyla Arnavutluk’a oradan da Makedonya’nın Tetova kentinde bulunan Harbâti Baba’ya ve çeşitli yörelere kadar taşındığını, gelenek ve görenekleriyle Balkanlar’da yaşatılmakta olduğunu bilmekteyiz.    

Takdir edilir ki, “Hızır” adı, somuttan soyuta geçildiğinde; koruyucu, kurtarıcı, yaratıcı, yardımcı kimliği nedeniyle; yarı insan, yarı melek, yarı peygamber simgesi olarak karşımıza çıkabiliyor. 

Hızır Anadolu insanı için her zaman doğru, çalışkan, her yerde hazır–nazır, adaletli, yardımsever, dar günde imdada anında yetişen, bilge, ulu, evliya veya derviştir.

Hızır kimilerine göre ölmüş bile olsa günümüze dek, dara düşenlerin, zorda kalanların, hasta olanların, yola çıkanların hep yanında olagelmiştir. 

Hızır, ümmetini gözetler, denetler, vicdani değerleri ölçerek, gönüllere konuk olan, sevdalılara yardımcı, elle tutulmaz, gözle görülmez Nebî’dir, Şah-ı Merdan Ali’dir, evliya’dır, İnsan-ı Kâmil’dir.

Öte yandan Hızır’ın yaşadığı dönemle ilgili olarak çeşitli düşünceler bulunmaktadır. Ancak, Hızır’ın Hz. İbrahim döneminde yaşadığı Babil’den göç ettiği tezleri ile birlikte, Süleyman Peygamber döneminde de yaşadığını iddia edenler bulunmaktadır. Ancak, üzerinde ciddiyetle durulan iddialardan biri de   Hızır’ın Hz. Musa’dan çok önce, İran hükümdarı Feridûn döneminde yaşadığı ve Zül-Karneyn’in öncü kuvvetlerini yönettiğidir. Bir başka iddia ise Hızır’ın, Hz. Musa döneminde yaşadığıdır. 

Hızır Orucu Anadolu’da bölgelere göre farklılıklar göstermektedir. Tunceli yöresinde, Ocak ayının son haftası oruç tutmaya başlarlar ve üç hafta üst üste üç  gün (salı-çarşamba-perşembe günleri) tutarlar. Kimi yörelerde de Şubat ayının ortasın üç gün ard arda tutarlar. Tutulan Hızır Orucunun ardından lokma dağıtılmaktadır. Bu günde dağıtılan lokmaya Hızır kömbesi adı verilmektedir ve ardından lokma duası okunur.

Hızır Orucu; gece yarısından itibaren hiç yememek üzere tutulur ve akşam güneş batıp gün kararmaya başlayıncaya kadar devam eder.

Halk inançlarına göre, Hızır gittiği ve gezdiği yerlerde herkesin darına yetişmiş olup, uğradığı konaklara bereket saçmıştır. Yine bir başka anlatıma göre Hızır Orucu sırasında genç kızlar ve erkekler oruç akşamları su içmeden yatarlar. Rüyalarında kendilerine kim su ikram ediyorsa, ilerde onunla evlenileceklerine inanırlar.

 LOKMA DUASI

Bismişah Allah Allah
Niyazınız nur ola, şah zuhur ola.
HIZIR lokmasına dahil ola.
Lokma deryasında yer bula.
Yiyene helal, yedirene delil ola.
Bu lokma helal kazancınızdan ola.
Dertlerimize derman, hastalarımıza şifa Allah,tan ola.
Cümle nebiler erenler kerem eyleye.
Lokmalarınız Hak dergahında kabul ola.
Bir Lokmanız bin lokmaya değer ola.
Lokmanız, emeğinizin alın teri ola.
Eliniz haram lokmadan uzak ola
Boğazınızdan haram lokma geçmeye 
Aile birliğiniz Daim ola.Gine Mihman Gördüm 

Yine mihmân gördüm gönlüm şâd oldu
Mihmânlar siz bize safâ geldiniz
Kar kış yağar iken bahar yaz oldu
Mihmânlar siz bize safâ geldiniz

Misâfir aşk kapusunun dilidir
Hızr’ı sev kim sâhibinin gülüdür
Tanrı misafiri pîrim Ali’dir
Mihmânlar siz bize safâ geldiniz

Bir eve kahr ola misâfir gelmez
Çalınsa çırpınsa ektiği bitmez
Çağırsa bağırsa bir ere yetmez
Mihmânlar siz bize safâ geldiniz

Himmet eyle sen ki dâimâ gele
Yavan yaşık bizim yüzümüz güle
Büyük küçük anı hep Hızır bile
Mihmânlar siz bize safâ geldiniz

Misâfir gelir ki kısmeti bile
Misâfir Hızır’dır özrünü dile
Hatâyî’m uğruyu tut ver gel ele
Mihmânlar siz bize safâ geldiniz...

  
122 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret331890
Hava Durumu
Saat
ULUSAL HABERLER
SİTE WEB MAİL