• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/zeynelabidinvakfi/
  • https://twitter.com/zeynelabidinvak
HZ.İMAM ZEYNEL ABİDİN TÜRBESİ KÜLTÜR VAKFI RESMİ SİTESİNE HOŞGELDİNİZ...

Basında Biz

Zeynel Abidin’de Hızır Lokması ve Cem’i

Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı ve CEM (Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi) Vakfı Malatya Şubesi ile birlikte düzenlediği Hızır Lokması ve Cem’i Zeynel Abidin Türbesi’nde yapıldı. Etkinliğe katılan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, burada yaptığı konuşmada birlik mesajı verdi.

Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı ve CEM  Vakfı Malatya Şubesi ile birlikte düzenlediği Hızır Lokması ve Cem’i, Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı’nda yapıldı. Programa, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yanı sıra CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Başkanı Doğan Karaduman, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Burada konuşan Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Başkanı Doğan Karaduman ve CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, günün anlam ve önemi hakkında bilgiler vererek, katılımcılara teşekkür etti.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı ve CEM Vakfı Malatya Şubesi ile birlikte düzenlediği Hızır Lokması ve Cem’ine katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Hızır yoldaşınız olsun. Hep böyle rahmet ve bereket ayı içerisinde, birlik beraberlik içerisinde olalım. Biz tabi ifadelerimizde hep şunu söylüyoruz, bu memleketin içerisine fesat ve nifak sokmak isteyenler var, bunlara hiçbir zaman için müsaade etmeyeceğiz. Tarih içerisine baktığımızda hep İslam coğrafyasında bir fitne fesat ve nifak var. Ve bizler bunu kendi ellerimizle yapıyoruz ve aldatılarak yapıyoruz. İstatistiksel rakamlara baktıklarında yüzde 90 Müslümanlar, Müslümanları öldürmüş şeklinde istatistiksel rakamlar var. İşte birimize sağ sol demişler, Alevi Sünni demişler, şuralı buralı demişler, Kürt-Türk demişler bu memleketi bölmek, parçalamak ve insanları birbirlerine tanımadan düşman unsuru haline getirmeye çalışmışlar. Bizleri birbirimize düşman unsurlar haline getirenlere müsaade etmeyeceğiz” diyerek, birlik mesajı verdi.
Bülten- malatyahaber.com

 Kaynak : http://malatyahaber.com/haber/zeynel-abidinde-hizir-lokmasi-ve-cemi/
ZEYNEL ABİDİN TÜRBESİNE ATATÜRK BÜSTÜ YAPILDI

ZEYNEL ABİDİN TÜRBESİNE ATATÜRK BÜSTÜ YAPILDI

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Malatya şubesi tarafından, İmam Zeynel Abidin Türbesine, Atatürk büstü yaptırıldı, yapılan büst için açılış tören etkinliği düzenlendi.  

 İmam Zeynel Abidin türbesinde gerçekleştirilen açılış ve sonrasında yapılan lokma etkinliğine, Battalgazi Kaymakamı Abdul Kadir Duran, Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları, CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, ADD Malatya Şube Başkanı Yunus Millioğulları,  İmam Zeynel Abidin Türbesi kültür Vakfı Malatya Şube Başkanı Doğan Karaduman ile Bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış töreni öncesinde değerlendirmelerde bulunan İmam Zeynel Abidin Türbesi kültür Vakfı Malatya Şube Başkanı Doğan Karaduman,  “Bilindiği üzere, her yıl kış aylarında yapılan Abdal Musa birlik lokması bu yılda, vatandaşlarımızın katkıları ile Vakfımız tarafından yapılmaktadır. 1881’de doğan ve 1938 yılında fani dünyadan ayrılan 57 yıl gibi kısa bir ömür içerisinde ,Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran, ilelebet yaşaması için gerekli yatırımları yapan 100 yılın siyaset adamı olarak seçilen, bütün dünya devletlerinin hayranlığını kazanmış, ulu bir önder olarak gönlümüzde  yaşattığımız Mustafa Kemal Atatürk’ün  büstünün türbemizde bulunmaması nedeni ile ADD Malatya şubesine büst yapımı için talepte bulunduk . ADD Malatya Şubesi bu talebimize istinaden büstün yapımını üstlenmiş ve büstümüz tamamlanmış hale getirilmiştir. Biz yönetim olarak ADD Malatya Şubesine teşekkürlerimizi sunarız”

ADD Malatya Şube Başkanı Yunus Millioğulları ise; " İmam Zeynel Abidin Türbesi kültür Vakfı Malatya Şubenin büst için bizlere bir talebi oldu bizlerde ADD Malatya şubesi olarak, yapılmasına karar verdik. Bugün, Atatürk’ün, ölümünün 79. Yıl dönümü nedeni ile yapmış olduğumuz bu anıtın açılışında siz değerleri dostları da aramızda görmek istedik. Bazı insanlarda şöyle bir düşünce var, sanıyorlar ki Atatürk ve onun bıraktıkları, sanki kar çiçeği gibi 15 günde açıp, geçer gider gibi düşünüyorlar. Atatürk ve onun yaptıkları bir çınar gibi dimdik kalacak ve asla yere düşürülemeyecektir.”

Battalgazi Kaymakamı Abdul Kadir Duran, “ Atatürk , aynı çatı altında var olma sembolümüzdür, Atatürk , her evladın emsalsiz kahramanıdır. Bu vesile ile başta Atatürk olmakla birlikte, geçmişten bugüne bütün kahramanlarımızı rahmetle, minnetle, saygıyla anıyorum. Bu etkinlik nedeni ile bizleri bir araya getiren, Zeynel Abidin Vakfımıza çok teşekkür ediyoruz.  Birazdan ikram edilecek lokmalarda, birlikteliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimizi arttırmasını diliyorum.”

 Yapılan konuşmaların ardından büstün açılışı gerçekleştirildi ve akabinde lokma ikramı yapıldı.

Kaynak:http://www.gunestv.com/?islem=hbd&ID=33359&isim=zeynel-abidin-turbesine-ataturk-bustu-yapildi.html

Zeynel Abidin’de Aşure Etkinliği

Battalgazi Belediyesi’nin katkıları ile Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı ve CEM Vakfı Malatya Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği aşure etkinliği gerçekleştirildi. Yoğun katılımın olduğu aşure etkinliğinde yapılan konuşmalarda birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Battalgazi Belediyesi’nin katkıları ile Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı ve CEM Vakfı Malatya Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği aşure etkinliği, Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı’nda yapıldı. Etkinliğe, Malatya Valisi Mustafa Toprak, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Emniyet Müdürü Ömer Urhal, Malatya İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Şerafettin Yılmaz, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, İl Müftüsü Ümit Çimen, Malatya Baro Başkanı Enver Han, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan,  Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Erdoğan Ünverdi, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

erdoğanünverdiAşure etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Erdoğan Ünverdi, Muharrem ayının önemine dikkat çekerek, “Bizlere bu imkanı sağlayan Battalgazi Belediye Başkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyoruz. Şunu memnuniyetle ifade etmek lazım ki, çok şanslı bir bölgede yaşıyoruz ve çok şanslı bir milletiz diye düşünüyorum. Irak’a, Suriye’ye baktığınızda Müslüman ülkelerin neredeyse hepsinde kan gövdeyi götürüyor. Herkes birbirini öldürüyor. Niçin öldürdüklerini de bilmiyorlar. Akşam haberlere baktığınızda bir tarafa şii diyorlar, bir tarafa Sünni diyorlar, bir tarafa Kürt diyorlar. Oysa ki biz her şeyden önce insanız. Hatta Alevi literatüründe ayrım yapmazlar ‘Can’  derler. Alevi Sünni insan ayrımı yapmadan herkese can derler. Bu ayrıştırıcı, ötekileştirici dilin yerine hepimiz birbirimize Can diye hitap edersek, birbirimizi daha da kucaklamış oluruz. Ayrıştırmayı da ortadan kaldırmış oluruz. İşte Aşure lokmalarının da en büyük güzelliği bundan kaynaklanıyor. Bir barış lokması olarak insanları bir araya getirmek, bir amaç etrafında birleşmek. Bu barış amaçlı, kardeşlik amaçlı, sevgi amaçlı lokmalardır. İnşallah bu aşure lokmaları birliğimize, kardeşliğimize ve beraberliğimize büyük fırsat yakalarız diye ümit ediyorum” dedi.

eşrefdoğan

CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan ise, “Bu seneki Muharrem ayında da görebildiğim kadarıyla bir rekora koştu. Bir güzellikler rekoru. İnsanların bütünleştirilmesi hangi ırktan olursa olsun, hangi mezhepten olursa olsun, Kerbela’yı anan bir zihniyet oluşmaya başladı. Şunu da sevinerek ve gururla söyleyeyim ki Ehl-i Beyt sevgisinin İslam’ın birleştirici çimentosu hükmüne herkes kalben rıza göstermeye başladı. Ehl-i Beyt kavramının da dejenere edilmek istendiği bazı akılları biliyoruz. Halkımız bu oyuna gelmedi. Malatya 81 il içinde örnek oldu. Umarım ki diğer 80 il de bu güzelliklerin yaşanması adına Malatya’nın takipçisi olur. Ben bu vesile ile bu ayda tutulan oruçların, dökülen gözyaşlarının Allah indinde kabul görmesini niyaz ediyorum ve diliyorum ki Ya Rabbi bizlere bir daha Kerbelalar yaşatma. Ülkemizin, İslam aleminin, insanlık alemini Kerbelalardan kurtar” diyerek, birlik ve beraberlik temennisinde bulundu.

Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, Kerbela olayında alınması gereken derslerin bulunduğunu ifade ederek, “Özellikle Kerbela olayından günümüz İslam alemi ve insanlık alemi ve hele hele günümüz Türkiye’sinde bundan büyük bir ibret ve ders almak mecburiyetindeyiz. Mazlumların ve masumların kıyamete kadar zalimlere kafa tutması ve insanlık tarihinin yüz akı olan şehitler serdarı Hz. İmam Hüseyin’in Kerbela’da yere dökülen muazzez ve mübarek kanının bereketi ile İslam dininin büyük bir ivme ve anlam kazandığı günümüz insanlık alemi bundan büyük bir ibret ve ders almak mecburiyetindeyiz. Biz cennet vatanı Türkiye’mizde Alevi’si ile Sünni’si ile Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, hep birlikte ve bin yıllık bu Anadolu’nun tarihin de İslam’ın düşmanlarına karşı, Emperyalist güçlere karşı hep birlikte kan döktük. İşte Hz. Hüseyin’in Kerbela’da ki çırpınışı, zalimine kafa tutmasında çok büyük bir ibret ve ivme kazandığı bunun en güzel göstergesidir” ifadelerini kullandı.

İl Müftüsü Ümit Çimen ise, Muharrem ayında yapılan ibadetlere dikkat çekerek, “Bugün 22 Muharrem’deyiz. Çok kıymetli dedelerimizin de ifade ettiği gibi bizim ortak değerimiz olan Muharrem ayında, mevsiminde yine birçok asgari müştereklerimizin ortaya çıktığını gördük. Peygamber Efendimizin ‘Şehrullah’ dediği, sevgiye, hürmete layık bir ay olarak bize haber verdiği Muharrem’i yaşadık, oruçla, çeşitli ibadetlerle ile Muharrem’i ihya ettik. Tuttuğumuz oruçları Allah kabul etsin. Yaptığımız ibadetleri Allah makbul etsin. Muharrem ayı içerisinde hepimizin ortak hüznü acısı olan Kerbela’yı hatırladık. Acılardan ders çıkardık. Kerbela vesilesi ile Ehl-i Beyt’i hatırladık. Ehl-i Beyt bizim en önemli ortak değerlerimizden birisidir. Başta dünya ve ahrette kardeşim dediği Hz Ali(r.a) efendimizi andık. Ona rahmet okuduk. Ondan ve Ehl-i Beyt’ten öldürülmesi muhtemel bir anda O’nun yatağına yatan Hz Ali efendimizin şahsında gerçek dostluğu hatırladık. Türk tasavvuf düşüncesine derin etkiler bırakmış ve medeniyet ve kültür tarihimizde Şah’ı velayet Sultan’ul evliya diye lakap verilen Hz Ali efendimizi andık. ‘O benim parçam onu sevindiren beni sevindirmiş olur, onu üzen beni üzmüş olur’ dediği peygamberimizi, Fatıma annemizi andık. Yine sevgili peygamberimizin ‘Onlar benim cennet çiçeklerim’ diye öpüp kokladığı Hz Hasan ve Hüseyin efendimizi Resul’ü Zişan’ın torunları ve bize emanetlerini andık” dedi.

selahattingürkan

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı vererek, birlikteliğimizin korunması gerektiğine dikkat çekti. Başkan Gürkan, “Bu Malatya’nın güzelliğinin göstergesidir. Bu tabloyu bozmamamız lazım. Bu tabloya imtina etmemiz lazım. Bu tablonun bozulmaması için çok hassasiyet göstermemiz lazım. Bir toplum da ne kadar farklı düşünceler, ne kadar farklı inançlar, ne kadar farklı fikirler olursa, o toplum o kadar yükseğe temayüz etmiş demektir. Yani tek fikir ve tek tip bir insan yapısı hiçbir zaman toplumda karşılık bulması mümkün değil, o toplumun terakki etmesi de mümkün değildir. Onun için bu değerlerimize sahip çıkma noktasında bunun kıymetini bilmemiz lazım. Bu değerleri birbirimize husumet olarak değil, sevgi ve muhabbet unsuru olarak ve zenginlik olarak görmemiz gerekir. Muharrem ayı değerli dedelerimizin ve müftümüzün de ifade ettiği gibi insanlık tarihiyle özdeş bir aydır. Dünya insanlık tarihinde önemli gün ve olayların hep Muharrem ayına taalluk ettiğini, isabet ettiğini görüyoruz. On peygamberimize on mucizenin gelmesi hep bu Muharrem ayında olmuştur. Muharrem’in 12. Günü Eşref Dede’nin de ifade ettiği gibi Zeynel Abidin(r.a)’in yaşaması ve Peygamberimizin soyunun devam etmesi bizim içinde ayrıca müjdeleyici bir unsurdur. Bunun da kıymetini sevgi, merhamet olarak görüp değerlendirmemiz gerekir. Burada özellikle Zeynel Abidin Vakfı olsun, Cem Vakfı olsun ve Hacı Bektaş Veli Vakfı olsun dedelerimizin, devlet ricalinin, sivil toplum örgütlerinin birlik beraberlik içerisinde olması buradaki muhabbetin ve bereketin arttırılması demektir” diye konuştu.

Son olarak konuşan Malatya Valisi Mustafa Toprak ise, Muharrem ayının birçok güzelliği içerisinde barındırdığını belirterek, “Muharrem ayı güzellikleri de içerisinde barındırıyor. Ama öyle bir kor ateşi de içindeki hepimizin yüreğini, gönlünü, 680 yılında yakan ve bugüne kadar insanlık tarihinde hiçbir şekilde bu haince ve barbarca, vahşice bir katliamı görmediğimiz Hz. İmam Hüseyin efendimizin ve 72 tane Ehl-i Beyt’imizin şehit edilmesine Muharrem ayında şahit olduk. Ama biz bir kez gönlümüzü yakan bu acılarla birlikte diyoruz ki, evet 680 yılında ifade ettiğimiz gibi o kor ateşi gönlümüzü, yüreğimizi ne kadar yaktıysa, biz onu ruhumuzda, benliğimizde yaşıyoruz, ama bugün dışarıya onu o kor ateşi sevgi, güzellik, barış, kardeşlik ve insanlığın birlik ve beraberliğini oluşturan yüca değerlerle birlikte dışarıya sevk ediyoruz. Güzellik de burada diye düşünüyorum. Evet Muharrem ayında saklı o gönlümüzü ve yüreğimizi yakan acı ama, bugün Allah’a şükrediyoruz ki hep birlikte o olay bizi birbirimize bağlıyor. Bizi bir ve beraber yapıyor. Bizi iri yapıyor, diri yapıyor ve bir ve beraber yapıyor. Onun için o kor ateşin sevgiye ve kardeşliğe dönüştüğünü ve dönüştürmekten büyük bir memnuniyet duyduğumuzu ve bunu yaşadığımızı ifade ediyoruz” dedi.

Vali Toprak’ın yaptığı konuşmanın ardından yapılan dua ile birlikte programa katılanlara aşure ikramı yapıldı.

Kaynak:http://malatyahaber.com/haber/zeynel-abidinde-asure-etkinligi/


ZEYNEL ABİDİN TÜRBESİNDE, BİRLİK LOKMASI VE AŞURESİ

Muharrem ayı münasebeti ile Cem Vakfı, Zeynel Abidin Vakfı ve Ehlibeyt Kültür Derneği’nin birlikte düzenlediği, Abdal Musa Lokması ve Aşure etkinliği düzenlendi.

Zeynel Abidin Türbesinde düzenlenen ortak etkinliğe Vali Süleyman Kamçı, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl Müftüsü Ümit Çimen, Malatya Baro Başkanı Enver Han, Cem Vakfı Başkanı Eşref Doğan, Zeynel Abidin Vakıf Başkan Erdoğan Ünverdi, Ehlibeyt Kültür Derneği Başkanı Sadık Gökgöz, İlçe Kaymakamları, çeşitli basın ve STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan etkinlikte il konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi, “Ben bütün insanlara dinimizin ilkeleri olan sevgi, barış, kardeşlik ilkeleri doğrultusunda hayatınıza devam edin diyorum. Hiç kimse birbirini farklı olduğu için öldürmesin katletmesin. Herkes birbirinin inancına düşüncesine saygılı olsun ve aşure çorbasını da huzura, barışa, kardeşliğe vesile olmasını diliyorum” dedi. Ünverdi’nin ardından Ehlibeyt Kültür Derneği Başkanı Sadık Gökgöz, ehlibeyt ve Kerbela’ya ilişkin konuşmasını yaptı.

Cem Vakfı Başkanı Eşref Doğan ise günün anlam ve önemine ilişkin şu ifadeleri kaydetti, “Muharrem ayı İslam’da eski Arap geleneğinde kan dökülmesi haram olan 3 aylara denir. Yanı başımıza bakalım, Suriye, Irak, Mısır, Tunus, Libya, Afganistan, Pakistan hepsi İslam coğrafyası ve akan kan İslam kanı. Öyle ise bizim üstümüze kapanan rahmet yollarının tıkanmaması için bizim toplumsal bir tövbeye ihtiyacımız var. Bugün burada ve özellikle birkaç senedir Malatya coğrafyasında yapmış olduğumuz etkinliklerin tekrar rahmet yollarının, rahmet kapılarının açılması için bir faaliyet olarak görüyorum. Buna başta sayın Valimiz, belediye başkanımız, sayın müftülerimiz olmak üzere tıkanan rahmet yollarının açılmasındaki gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Eğer bizler birbirimize gönül kapılarımızı açmazsak kıyamete kadar Cenabı Allah’ın rahmetinden mahrum kalırız. Unutmayalım ehlibeyt sevgisi tüm İslam’ın çimentosudur. Allah bir daha Kerbela’lar göstermesin. Hepinizi saygıyla selamlıyorum”

“KERBELAYI YAŞAYANLAR HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİDİR”

Eşref Doğan’ın ardından kürsüye gelerek konuşma yapan İl Müftüsü Ümit Çimen, “Bir Muharrem ayını uğurlamak üzereyiz. Sevgili Peygamberimizin Şehrullah dediği Allah’ın ayı ve hürmete şayan bir ay olarak bizlere takdim ettiği bir ay Muharrem. Bu ay içerisinde sevgili Peygamberimizden sonra adeta kara bulutların üzerine çöktüğü hüzne dönüştüğü bir ay. Bize Muharrem Kerbela’yı dolayısı ile ehlibeyti hatırlatır. Bu ay içerisinde ibadetler yaptık. Öncelikle oruçlar tuttuk. Allah bu ibadetlerimizi, oruçlarımızı dergahında kabul etsin. Sevgili dostlar ehlibeyt Hz. Peygamber için çok kıymetli ona Allah değer veriyor, Resulallah değer veriyor. Başta ehlibeytin birinci mensubu Hz. Fatıma annemiz peygamberimizin benim parçam dediği ciğer paresi, onu sevindiren beni sevindirmiş olur, onu üzen beni üzmüş olur dediği Fatıma annemiz. Dünyada da ahrette de kardeşim dediği bizim irfan geleneğimizi derinden etkileyen şahı velayet sultanı evliya Hz. Ali efendimiz ve yine peygamberimizin benim cennet çiçekleri dediği öpüp kokladığı reyhanlarım diye takdim ettiği Hz. Hasan ve Hüseyin efendimiz. Bunların hepsi ümmeti peygamber için çok önemlidir. Zira bizi emanet ettiği Kuran-ı Kerim’den sonra ehlibeyttir biliyorsunuz. Bu itibarla bizi bir araya getiren, bizi bir eden en önemli asgari müştereklerimizin başında gelen şüphesiz ehlibeyttir. Onlara tarihte acı yaşatanların hiçbirinin tarihte gönlümüzde zerre kadar yeri yoktur. Ama Kerbela’yı yaşayanlar hepimizin ortak değeridir kardeşlerim. Bu duygularla sözlerimi bitirirken ehlibeyti Mustafa’nın muhabbeti her daim yüreklerimizde baki kalsın” dedi.

Çimen’in ardından bir başka konuşmayı yapmak üzere sözü alan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan birlik ve beraberliğin sağlandığı organizasyon ev sahiplerine teşekkür ederek, “Tabi burada biz belediye başkanı olarak temennilerimizi ileteceğiz ayrıca tabip niteliğinde mesajlarımızı vereceğiz. Bu organizasyonu yapan vakıf ve derneklerimize teşekkür ediyoruz. Niye teşekkür ediyoruz bizi böyle bir araya toplayıp birlik ve beraberliğimize vesile oldukları için ve bu birlik beraberliğin devamını temenni ediyoruz. Tabi yönetici olarak şunları ifade etmek gerekir. Toplumumuzda, tedirginlik yaratacak, korku, kuşku ve endişeye mahal verecek tutum ve davranışlarınız bizim gibi yöneticiler nezdinde hiçbir zaman, hiçbir şekilde vuku bulmayacağını da burada ifade etmek istiyorum. Bizim yöneticilik anlayışımız vatandaşlarımızın hangi kesim, hangi düşünce, mezhep, etnik kökende olursa olsun hangi milliyette olursa olsun onlara adil, adaletli, doğru ve düzgün bir hizmet sunmaktır. Temel destur ve felsefemiz bu olmuştur. Bizim yönetim anlayışımızda hiçbir vatandaşın tırnağı taşa değmeyecektir. Yani bir mezhebe mensup olduğu için veya bir etnik kökene mensup olduğu için kimse zarar ve ziyana uğramayacaktır. Bu konuda hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Biz bu değerlerin hepsini zenginlik olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Son olarak konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Vali Süleyman Kamçı, “Bizler büyük ve şanlı bir milletin mensupları, binlerce yıllık geçmişi olan çok zengin ve köklü bir tarihin varisleriyiz. Bugünümüzü anlamlandırmak ve geleceğimizi tayin etmek için derin mazimizi iyi okumak, milletimizin mayası olan geleneklerimizi ve değerlerimizi yaşatmak mecburiyetindeyiz. Bugün burada bir araya gelmemize vesile olan Abdal Musa Lokması ve Aşure Etkinliği de işte bu değerlerimizden bir tanesidir. Bu birliğin müsebbibi Abdal Musa'nın; "Bir aç doyurun, bir çıplak giydirin. Birer lokma ikram edin, aç olan doysun. Küskün dargın bu lokmayı yemesin. Lokmayı barışık olanlar yesin." ifadesindeki evrensel mesajı iyi okumak lazımdır. Abdal Musa'nın çağlar ötesinden gelen bu çağrısına riayet ederek bir araya gelen Çan'lar, ülkemizin, milletimizin, insanlığın birlik binasına sağlam bir yapıtaşı armağan ettiklerini asla unutmamalıdır. Çünkü bu çağrıda merhamet vardır, cömertlik vardır, ikram vardır, kardeşlik vardır, barış vardır! Bu çağrıda kem söze, kem düşünceye, kem niyete asla ve asla yer yoktur” şeklinde ifade etti.

Kaynak:http://www.gunestv.com/?islem=hbd&ID=26234&isim=zeynel-abidin-turbesindebirlik-lokmasi-ve-asuresi.html"Sizlerle Gurur Duyuyorum" 


 

Hz.İmam Zeynel Abidin Türbesi’nde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba; “IŞID militanları  her gün katliamlar yapıyor. İnsanlar, Kobani’de Kürt, Lazkiye’de Alevi, Kerkük’te Türkmen, Şengal’de Ezidi diye saldırıya uğruyor, katlediliyor. Türkiye bu saydığım bölgeler gibi değilse bunu herkes Laik Türkiye Cumhuriyeti’ne borçlu.”dedi.

Cem Vakfı Malatya Şubesi, Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı ve Kamberi  Derneği’nin organizesiyle Hızır Cemi ve lokması gerçekleştirildi.Etkinliğe CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, CHP İl Başkanı Enver Kiraz ile çok sayıda davetli katıldı.

Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesinde düzenlenen Cem ve Lokma etkinliğinde konuşan Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi, Kamberi  Derneği Başkanı Battal Kaçar ve Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan birlik ve beraberlik mesajları verdiler.

Cem Vakfı Başkanı Eşref Doğan ise yaptığı konuşmada  CHP’li belediyeler tarafından Cemevlerinin yasal ibadethane olarak kabul edilmesinin önemine değinerek, bu önemli adımı atan Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’ya teşekkürlerini iletti.

İBADET YERİNE İBADET EDENLER KARAR VERİR

Kalabalık topluluğa hitap eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “CHP’li belediyeler karar aldı. Cem Vakfı’nın açmış olduğu davayı 2 Aralıkta karara bağlayan AİHM,  Cemevlerinin yasal ibadethane olduğunu  Tüm Dünya’ya duyurdu.AİHM kararları Türkiye’yi bağlayan kararlardır.Biz de Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla 229 Belediyemize bir yazı göndererek Cemevleri’nin yasal ibadethane olmasını istedik.Bu yaptığımız işlemden dolayı bizlere teşekkür edilmesine gerek yok.Çünkü bu bağış değil, bir haktır.Bir inkar son bulmuştur. Önümüzdeki günlerde CHP’li belediyelerin  attığı bu adımla beraber, artık devlette bu adımı atmak zorunda kalacaktır. Eğer bir  kişi bile ‘benim ibadethanem burasıdır’ diyorsa, bizim için sözün bittiği nokta odur. İnsanların nerede ibadet edeceğine biz karar veremeyiz.”ifadelerini kullandı.

LAİK CUMHURİYETE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Türkiye’de son dönemlerde acı olaylarla karşı karşıya olunduğunu belirten Ağbaba,”Kadın şiddetinin en üst noktaya geldiği günlerden geçiyoruz.Sokak ortasında kadınlarımız öldürülüyor.İnsanlar birlerini katlediyorlar. Ben burada ekilen hoşgörü ve barış tohumlarının bütün Türkiye’ye yayılmasını istiyorum.Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyada kan akmaya devam ediyor.Sizlerle gurur duyuyorum. Sofranızın başına Mustafa Kemal Atatürk’ün resmini asıyorsunuz. Bölgemizde kan akıyor. IŞID Militanları  her gün katliamlar yapıyor. İnsanlar, Kobani’de Kürt olduğu için, Lazkiye’de Alevi diye, Kerkük’te Türkmen diye, Şengal’de Ezidi diye saldırıya uğruyor, katlediliyor. Türkiye bu saydığım bölgeler gibi değilse bunu herkes Laik Türkiye Cumhuriyeti’ne borçlu. Herkes Mustafa Kemal Atatürk’e borçlu. Laik Demokratik Cumhuriyete hepimizin sahip çıkması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak:http://www.malatyahaber.com/haber/sizlerle-gurur-duyuyorum (YAYIN TARİHİ:23.02.2015)ALEVİ DERNEKLERİ SAĞDUYU ÇAĞRISI YAPTI.


Malatya’daki 49 sivil toplum kuruluşunun yer aldığı Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu tarafından ülkenin son günlerde gerilimli günlerden geçtiği belirtilerek sağduyu çağrısı yapıldı.

Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu, ülkenin son günlerde gergin ve gerilimli günlerden geçtiği belirtilerek, sağduyusu çağrısı yaptı. Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi’nde bir araya gelen Malatya’da bulunan 49 vakıf ve dernek adına Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu üyeleri adına basın açıklamasını Hasan Meşeli yaptı. Meşeli, Gezi olayları esnasında ekmek almaya giderken, polis biber gazı fişeği ile başında vurulan Berkin Elvan, 269 gün ölüme direndikten sonra, önceki gün sabah saat 07.00’de hakka yürüdüğünü anımsatarak, “Başta kederli ailesi olmak üzere, bütün halkımızın başı sağ olsun. Berkin Elvan yavrumuzun, bir daha gelmeyeceğini biliyoruz. Berkin’in ölümü herkes gibi bizi de derinden üzmüştür. Yalnız biz diyoruz ki, bir daha Berkin’ler ölmesin. Toplumlar, bu tür acıları yaşamasın. Berkin, son demokrasi şehidimiz olsun." dedi.

"HALKIMIZA REVA GÖRÜLEN ŞİDDETİN SEBEBİ NEDİR?"

"Ülkemiz son derece gergin ve gerilimli bir süreçten geçiyor" diyen Meşeli, toplumun ortadan ikiye bölündüğünü kaydetti. Meşeli, şunları kaydetti: “Bu bölünme sonucu Gezi olayları patlak verdi. Gezi olaylarında bu yana, Berkin ile beraber demokrasi şehidimizin sayısı 8’e yükseldi. Halkımıza acımasıza reva görülen bu şiddetin sebebi nedir? Bilmiyoruz. Bilen varsa çıksın bize açıklasın. Bu halk bu kadar aşağılanmayı, horlanmayı ve şiddeti hak etti mi? Bilmiyoruz. İşin kötü tarafı her alanda ayrımcılığın yapılmasıdır. Tuhaf olan, toplumun bütün katmanlarının bundan rahatsız olmamasıdır. Halklarımıza karşı yapılan bu ayrımcılığı hafife alınmasıdır. İşte bu vurdumduymazlık bizi üzüyor."

"ÜLKENİN YUMUŞAK KARNI OLMAK İSTEMİYORUZ"

Ülkenin hızlı bir şekilde Ortadoğululaştığını ifade eden Meşeli, ülkemiz hızla Lübnanlaştığını söyledi. Bir ülkede siyasetin yerini din, ırk ve mezhepler almışsa söylenecek fazla bir şey kalmadığını belirten Meşeli, sözlerini şöyle tamamladı: "Eğer bu ayrımcılığın önü alınmazsa, bu ülke hızla bölünür. Karanlığa sürüklenir. Karanlığa sürüklenen ülkelerin kazananı olmamıştır. Lübnan’da, Yugoslavya’da, Irak’ta, Suriye’de yapılanların kazananı yoktur. Kaybedeni ise herkestir. Bunun için, herkes, ama herkes elini taşın altına koymalıdır. Biz Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu olarak diyoruz ki biz bu ülkenin yumuşak karnı olmak istemiyoruz. Katliamlara uğramak istemiyoruz. Bütün ülkeyi sağduyuya çağırıyoruz. Kendine insanım diyen herkesi Berkin için duyarlı olmayı çağırıyoruz."

 

Kaynak: http://gundem.bugun.com.tr/sagduyu-cagrisi-haberi/1013893 (YAYIN TARİHİ:13.03.2014)

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret330900
Hava Durumu
Saat
ULUSAL HABERLER
SİTE WEB MAİL